Ubytování na Jičínsku

Hledáte-li ubytování na Jičínsku, pak je volba penzionu Imlauf dobrým rozhodnutím. J

V rámci doporučených tras, po kterých můžete obdivovat krásy bělohradského okolí, jsme se zmínili o několika zajímavých lokacích, zde vám k nim řekneme něco více a upozorníme na několik dalších, které rozhodně stojí za navštívení.

 

Bezník

Malá vesnice s rázovitými chalupami. Je součástí obce Borek, od níž je asi 1 km vzdálená. Nedaleko leží návrší s kamenným sloupem zvaným Raisova kniha, z něhož je kouzelný výhled.

Bílá Třemešná

V této líbezné vesničce kdysi pobýval J. A. Komenský, jehož přítomnost dokládají Památník a Pomník Jana Amose Komenského. Kromě nich je zde také malebný Kostel svatého Jakuba. Nedaleko vesnice je přehrada Tešnov nebo také Les Království, která pochází z počátku 20. století.


Bílé Poličany

V obci můžeme najít krásný zámek, který v současnosti slouží jako hotel. Kromě toho je zde anglický park či unikátní sluneční hodiny (na domě čp. 33). Nedaleko je pak Vinice, nádherná vyhlídka, na níž kdysi stál vinohrádek, který se bohužel nedochoval.


Byšičky

Ves zanikla během třicetileté války, zachoval se pouze kostel sv. Petra a Pavla z 1. poloviny 13. století se hřbitovem, kde leží hudební skladatel Karel Moore či spisovatelka Leontýna Mašínová.

Je zde také obnovená křížová cesta s opravenými původními kamennými sloupy.

Čertovy hrady

Chráněné území se zajímavými skalními útvary a balvaništěm korycanských pískovců. Pochází odsud jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze.


Dvůr Králové

Kromě ZOO safari s téměř 290 druhy zvířat zde můžeme navštívit např. kostel sv. Jana Křtitele, renesanční radnici či galerii obrazů Z. Buriana. Jsou zde rovněž trosky původních hradeb - Horní brána a Šindelářská věž.

Holovousy

Tato obec se skládá z Holovous, Chodovic, Chloumek a Dolního Mezihoří. Za návštěvu stojí barokní zámek s parkem, v němž stojí barokní plastika Čytři roční období z poloviny 18. století a socha sv. Jana Nepomuckého. V zámeckých prostorách navíc sídlí Výzkumný šlechtitelský ústav ovocnářský – v obci byla vypěstována speciální odrůda jablka zvaná Holovouské malinové.


Hořice

Místní unikát - jediná sochařska škola v ČR. Sochy můžeme vidět kdekoliv po městě, více pak ve Smetanových sadech a na vrchu Gothard. Za zmínku také stojí Masarykova věž samostatnosti či barokní kostel Narození Panny Marie. A nelze Hořice navštívit a neochutnat vyhlášenou místní lahůdku - hořické trubičky.

Hostinné

V tomto městě můžeme navštívit renesanční radnici, morový sloup ozdobený sochami světců, secesní pomník císaře Josefa II., františkánský klášter z 17. století, děkanský kostel či renesanční faru, jejíž areál obklopuje barokní zeď z roku 1750.

 

Hřídelec

V rámci přírodní památky Hřídelecká hůra můžeme navštívit Horku - pozůstatek třetihorní sopky. Zajímavý je také hřídelecký kostelíček či požární nádrž Paloučka.


Chotěborky

Malá osada s kostelem Nanebevzetí Panny Marie s farou, hřbitovem s kamenným barokním portálem a se starými náhrobky majitelů hradu Vřešťova, s dřevěnnou gotickou zvonicí a sloupem Jana Nepomuckého na malém náměstí. Narodil se zde hudební skladatel František Xaver Dušek.


Jaroměř

Nejvýznamnější památkou je zde gotický chrám sv. Mikuláše. Na náměstí je pak o něco menší gotický kostel sv. Jakuba. Pozůstatkem původního městského opevnění je brána se zvonicí. Na historickém náměstí můžeme zahlédnout mariánský sloup.

 

Josefov

Bývalé pevnostní město. Velká část podzemních chodeb a opevnění byla zrenovována a v současnosti je veřejnosti přístupná. V roce 1971 byl Josefov vyhlášen městskou památkovou rezervací.


Konecchlumí

Z počátku 18. století pochází dominanta města – kostel sv. Petra a Pavla. Nedaleko něj nalezneme památník, jenž má podobu lva držícího u svých nohou královskou korunu. Jde o vzpomínku na Viléma staršího Konecchlumského, který je jedním ze 27 popravených českých. Dále se zde nachází tvrz z 15. století a trojkřídlý klasicistní zámek.

 

Kuks

Vesnice se zachovalými barokními lázněmi a hospitalem z přelomu 17. a 18. století, které vybudoval F. A. Špork a o jejichž rozsáhlou sochařskou výzdobu se postaral Matyáš Bernard Braun. Nedaleko lázní stojí kostel Nejsvatější Trojice a galerie plastik alegorií Ctností a Neřestí.

Miletín

Za zhlédnutí nesporně stojí kostel Zvěstování Panny Marie, který patří k nejstarším u nás, Miletínské lázně, Miletínská věž či Miletínský zámek. A pokud už sem zavítáte, rozhodně si kupte místní dobrotu – Miletínské modlitbičky.


Nová Paka

Jednou z expozic Městského muzea je Suchardův dům, v němž je umístěna Klenotnice drahých kamenů. Dále se můžeme podívat na Pavlánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, na náměstí stojí mariánský sloup z roku 1716 a kašna z roku 1814.

Ostroměř

Nedaleko tohoto města se táhne pískovcový hřbet Chlumy. Kdysi se zde hodně těžil a zpracovával pískovec. Narodili se zde spisovatel Eduard Štorch a významný filmový režisér Karel Zeman.

Pecka

Hrad Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic s historickou expozicí vážící se nejen k tomuto panovníkovi a pod ním ležící líbezná vesnička, v níž můžeme najít krásné náměstí opravený kostel sv. Bartoloměje.

Zvičina

Nejvyšší vrchol okolí. Zde můžeme navštívit Raisovu chatu, Dračí studánku či Kostel sv. Jana Nepomuského. Samozřejmě jsou zde pro sportovní nadšence k dispozici lyžařské vleky, hodně se zde provozuje paragliding.

Žíreč

Významnou je zde tvrz, která původně sloužila jako rezidence jezuitského řádu. Dalšími místními památkami jsou kostel sv. Anny z doby baroka, kaple sv. Odilona a Nejsvětější Trojice.