Turistika v okolí Lázní Bělohradu

Výhodou městěčka Lázně Bělohrad je, že krásná příroda a zajímavá místa leží v jeho blízkém okolí, takže se na ně můžete vyrazit podívat i pěšky. Výchozím bodem je rozcestí turistických značených tras, které je na rohu náměstí K. V. Raise (u lékárny). Tento bod je od penzionu Imlauf vzdálen 50 m.

 

Procházky po okolí Lázní Bělohradu

 

Vyhlídka Na nebesích a Brtev (délka trasy: 4,5 – 5 km)

Lázně Bělohrad - BrtevVydáme se po modré a žluté turistické značce směr Horní Nová Ves. Za informačním střediskem se dáme doprava, přejdeme Javorku u sochy sv. Jana Nepomuckého a pokračujeme proti jejímu proudu. Odbočíme vpravo nikoliv po modré, ale až na další odbočce (u autoopravny). Odsud dojdeme opět na modrou, po níž vystoupáme k lesu a na vyhlídku Na nebesích. Pokračujeme po modré značce ke křižovatce na kraji lesa, po široké cestě se dáme vpravo dolů do Brtve. Za kapličkou dorazíme ke žluté značce, po níž zabočíme doprava a dostaneme se tak k lázeňskému komplexu. Z něj zamíříme dolů po Lázeňské ulicí na náměstí k penzionu Imlauf.

Byšičky a Bažantice (délka trasy: 5 km)

Lázně Bělohrad - BažantnicePo červené značce se vydáme směr Byšičky kolem Mariánského sloupu a sochy sv. Jana Nepomuckého po proudu říčky Javorky po Jiráskově nábřeží až k Novému Dvoru. Odtud půjdeme do kopce ke kostelíku sv. Petra a Pavla. Dále pokračujeme po žluté turistické značce, po udržované cestě k lesu, jím projdeme k potoku a odsud nás povede modrá značka až do Bažantnice. Přejdeme asfaltovou cestu a projdeme parkem. Na pravé straně uvidíme Annamariánský pramen s altánkem a půvabná jezírka. Uprostřed parku se nezapomeneme stavit v přírodním amfiteátru, dále pokračujeme k lázním, od nich pak směrem dolů po Lázeňské ulici k bělohradskému náměstí a penzionu Imlauf.

Lázně Belohrad a blízké okolí (délka trasy: 6 km)

Lázně Bělohrad - náměstíOd penzionu Imlauf dojdeme k městskému informačnímu středisku, od něj pokračujeme na konec náměstí, kde odbočíme vlevo do ulice Karla Moora. Na křižovatce za kamenorytectvím se dáme do prava do Štefanikovi ulice. Rovná cesta nás dovede ke kravínu a statku, na kterém chovají pštrosy, odsud půjdeme ke strážnímu domku u železniční trati. Podél tratě dojdeme zhruba po 3km k železniční zastávce, u které zabočíme vpravo na modrou značku, která nás dovede do Nové Horní Vsi. Zde přejdeme na žlutou značku, půjdeme po břehu Javorky, ale nevrátíme se zpátky, přibližně po 1 km (u turistické ubytovny) přejdeme most a pokračujeme vlevo na náměstí.

Kamenná Hůra a Dolní Javoří (délka trasy :10,5 km)

Dolní JavoříTato trasa vede od vyhlídky Na nebesích, cesta k ní je popsána výše. Od vyhlídky půjdeme po modré značce ke kraji lesa, kde odbočíme do leva na širokou cestu. Půjdeme kolem bývalé hájovny a studánky a dostaneme se ke Kamenné Hůře. Odsud se dostaneme dolů do Dolního Javoří, z něhož pokračujeme po asfaltce k mostu klenoucímu se přes Javorku. Před ním se dáme doleva přes pole a po proudu říčky se dostaneme do Horní Nové Vsi. Budeme-li se držet žluté značky, dostaneme se zpátky do Lázní Bělohrad.


Turistické trasy v okolí Lázní Bělohradu

Po bělohradském okolí se můžeme vydat buďto vlastní trasou nebo po turistických stezkách. Zde nabízíme několik z nich.

Pižlova stezka (délka trasy: 6 km; modrá značka)

Krkonošská vyhlídkaZ penzionu Imlauf se přes náměstí vydáme po Lázeňské ulici, před hotelem Bohumilka se dáme doleva k návrší Nebesa. Horskou cestou přes les, za nímž leží Bukovina a odkud se dáme na Krkonošskou vyhlídku (531 m n.m.) Dále po modré stezce se dostaneme do Pecky.

Naučná stezka K. V. Raise (délka trasy: 5,5 km; červená a žlutá značka)

Lázně Bělohrad - ByšičkaOd penzionu Imlauf půjdeme k památníku K. V. Raise, můžeme se cestou podívat na hřbitov, kde jsou pochováni Raisovi rodiče. Od památníku pak pokračujeme k Raisovu rodnému domku na horní část náměstí. Na konci náměstí přejdeme přes most a dáme se doprava na červenou značku. Po ní se dostaneme do Nového Dvora a k Byšičkám. Po žluté turistické značce se dostaneme do Bažantnice. Mineme Annamariánský pramen a jezírka - hraběnčino a Černé. Žlutá značka nás dovede k lázeňskému komplexu, od něhož půjdeme dolů Lázeňskou ulicí na bělohradské náměstí a zpět do penzionu Imlauf.

Raisova stezka (délka trasy: 9 km; žlutá značka)

VřesníkOd penzionu Imlauf se vydáme k pomníku K.V. Raise, který leží před Fričovým muzeem v parku. Pokračujeme Lázeňskou ulicí, u lázní odbočíme doleva k Brtvi, za níž se dáme do kopce k Vřesníku. Sejdeme dolů k bystřickému údolí, pokračujeme dále až do Bezníku. Před ním odbočíme k Borku, odkud se vrátíme na původní stezku, jíž se dáme na vrchol Zvičina (671 m n.m.).

Kurkova stezka (12 km; zelená značka)

LibínZačínáme u Jiráskova pomníku v Mezihořském údolí, pokračujeme malou osadou Libínem, dále lesem a z něj do Šárovcovy Lhoty. Za ní vystoupáme na vrch Hrádek a sestoupíme do Lázní Bělohradu. Městem projdeme a podle Javorky se dáme do Prostřední a Horní Nové Vsí k Dolnímu Javoří. Odsud přes Arnoštov, vedle hostince se dáme cestou ke Krkonošské vyhlídce.

 

Ubytování v Lázních Bělohradu

Penzion ImlaufPlánujete-li poklidnou dovolenou naplněnou turistikou a pěšími výlety, pak jsou Lázně Bělohrad pro Vás ideálním místem. Vyberte si ubytování v centru Lázní Bělohradu - vyberte si penzion Imlauf.